Květiny 

30.04.2020

Objevovaly se v zátiších od 17 století. Často si jejich zvěčnění jinak velmi pomíjivé krásy objednávali ti, kteří si sami nemohli dovolit koupit kytici čerstvě řezaných květin. To totiž dříve bývalo otázkou prestiže a zejména v Holandsku, kde se barokní malba zátiší stala tak populární. Tzv. tulipánová horečka přivedla na mizinu nejednu nizozemskou rodinu. V 17. Století byly tulipány dovezené z Turecka tou nejdražší a nejvzácnější komoditou. Lidé byli ochotni ta jedinou cibulku tulipánů utratit celé jmění. Barokní malíři tak malovali kytice květin nejen jako součástí zátiší, ale i samostatně jako hlavní téma. To do té doby bylo opravdu nevídané. Celkově zátiší jako žánr bylo považováno za podřadné. Důležité byly zejména náboženské motivy a historická malba. Jelikož v Nizozemí však kalvinismus zakazoval zhotovování náboženských obrazů, malíři se ve snaze uživit vrhli tímto směrem. Velké kytice často skládali z jednotlivých kvítků, které domalovávali postupně. Často tak je možné vidět vedle sebe květy, které by za normálních okolností vedle sebe být nemohly, protože kvetou v odlišnou dobu.

Květiny měli v zátiších ještě další "funkci" v tzv. "Vanitas"- zátiších marnosti, měly symbolizovat pomíjivost. Jejich krátká doba kvetení poukazovala na to, že nic není věčné a trvání krásy i života jsou pouze otázkou času.

Tato symbolika přešla také do řeči moderního umění. Např. Anya Gallaccio - vytváří instalace s květinami jejíž krásou se můžeme kochat možná ještě den po vernisáži, pak už nám připomínají jen marnost a neschopnost udržet ten krásný, prchavý okamžik života.

Jenifer Steinamp se naopak snaží zvěčnit krásu "organických" koberců pomocí digitální techniky. Rostliny a květiny na jejích pozadích se neustále pohupují a mění např v souvislosti se změnou ročních období. Tyto "nekonečné" digitální smyčky, využívané např. jako pozadí luxusních módních přehlídek dokazují nepřemožitelnost moderních technologií, tedy alespoň do té doby než vypnou proud.

https://www.youtube.com/watch?v=rrixeol_nq8

A konečně můj velký oblíbenec A. Goltshworthy - který pracuje s květinami a rostlinami přímo v přírodě a vytváří neuvěřitelné land-arty. Doporučuji pro odreagování shlédnout dokument Rivers and Tides viz link. https://www.youtube.com/watch?v=f7sZv4_0Fxg

Tento pán opravdu přírodě rozumí nebo se jí alespoň snaží celý život porozumět, jak sám říká. Je to jeho celoživotní koníček i práce. Nenásilnou formou mnění krajinu kolem sebe, vytváří pozoruhodná díla, která "daruje" zpět přírodě a se zaujetím pozoruje, jak s nimi příroda naloží.

ZUŠ Jičín
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky